IMG_3514
IMG_3517
IMG_3496

mor ben david

פסיכותרפיה הוליסטית

IMG_3595

mor ben david

"לגעת בשורש בכדי לצמוח הכי גבוה שיש"

כל מי שהתנסה בגידול צמחים בגינה או בבית בטח מכיר את הסיטואציה המתסכלת הזאת: אחד הצמחים האהובים שלנו פתאום לא בטוב. הוא מפסיק להתפתח ואפילו הולך ונובל, ואנחנו לא מבינים למה. אנחנו מנסים להשקות אותו יותר, או אולי להשקות פחות, לגזום, לדשן, להזיז אותו מהשמש לצל ולהפך…אבל כל מאמצינו לא עוזרים והוא לא מתאושש. אנחנו מסתכלות עליו נובל ושואלות את עצמינו מה הוא צריך? מה אנחנו מפספסות ועדיין לא ניסינו?? פעמים רבות הפתרון דווקא נסתר מהעין, טמון עמוק באדמה- במערכת השורשים. כשהשורשים בריאים- הצמח חזק ובריא, והענפים שלו ירוקים ופורחים. אבל אם יש ריקבון בשורשים- הצמח נובל, ולא משנה כמה נשקה, נגזום ונדשן, הניסיונות החיצוניים האלו לא יעזרו לו להתאושש. מה שדרוש באמת זה לחפור, להגיע לעומק, ולטפל בשורשים כדי לאפשר לצמח בסיס חזק ובריא לצמוח, לשגשג ולפרוח ממנו. 

אצלינו, בנות ובני האדם זה פועל בדיוק אותו דבר. כמה שזה נשמע פשוט- ככה זה עמוק, וזה בדיוק מה שטיפול ממוקד בתת המודע יכול לאפשר. בעזרת טיפול ממוקד בתת המודע שלנו ניתן לרדת לעומק השורש של כל דפוס, אמונה, או פער בין הרצוי למצוי במציאות חיינו ולרפא אותו, וכך- עם שורשים בריאים וחזקים, מתאפשרת לנו צמיחה הכי גבוה שיש.

תת המודע שלנו הוא אוסף החוויות הרגשיות והתחושתיות שחווינו בילדותנו, פחות או יותר עד גיל 12, אשר נצרבים בתת המודע שלנו בהתאם לפרשנות שנתנו בזמנו לכל מה שקרה.

בעצם תת המודע הוא הילד הפנימי שלנו, ועולם הרגשות שלנו. לכולנו יש ילד/ה פנימיים ללא קשר לגילנו הבוגר, והעולם הרגשי שלנו מושפע מאוד מהחוויות והפרשנויות של אותו ילד קטן שהיינו, שעדיין מעצבות את האופן שאנו חווים את העולם ומפרשים אותו גם בחיינו הבוגרים. הריפוי בילד הפנימי הוא בעצם החיבור אליו והריפוי אל מול האירועים הראשוניים והמעצבים בחייו.

כבני אדם, כולנו מגיעים לעולם פגיעים, חסרי אונים, ובתלות מוחלטת בדמויות המטפלות, שיענו על הצרכים הבסיסיים ביותר שלנו- טיפול והגנה, חום, אהבה וקשר. כילדים, לעיתים קרובות איננו מקבלים מענה רגשי לצרכים העמוקים ביותר שלנו, כך שהמערכת נשארת עם חסכים אותם היא משחזרת במהלך חיינו הבוגרים בתוך קשרים קרובים שיש לנו- אל מול חברים, בני זוג, ואפילו בוסים, דמויות סמכות, קולגות, ועוד…

למשל: כילדה, אמא צועקת עליי כי לכלכתי את הספה בצבעים. באותו רגע אני יכולה לחוות עלבון ולספר לעצמי שאני ילדה רעה והיצירות שלי לא שוות כלום. זאת כמובן פרשנות. הפרשנות שבאותו רגע היתה הכי זמינה עבורי לסיטואציה הקשה שחוויתי. פרשנות כזאת יכולה להיצרב בתת המודע כאמונה שאני מחזיקה, וללוות אותי כל החיים בחוויית ערך עצמי נמוך אל מול המתנות והיצירתיות שאני מביאה לעולם. סיפור כזה בילדות יכול לחנוק את אנרגיית החיים שלי ולגרום לי לבטל את עצמי בהמשך.

כדי ליצור פרשנות חיובית לסיטואציה יש צורך בתיווך מצד הדמות ההורית, שתיתן גבול והסבר בריאים, כך שהילדה תבין שאסור ללכלך את הספה, אך זה אינו אומר עליה או על היצירות שלה שום דבר שלילי. כמובן שחשוב גם להראות לילדה מה המרחב שבו היא כן יכולה להביא את עצמה לידי ביטוי. כל ילד צריך גבול בריא כדי לנוע בו בחופשיות ובמקביל הכרה ואמפתיה לכל עולם הרגשות שלו.

מה שאני עוזרת למטופליי לגלות הוא, שהריפוי נמצא בידיים שלהם, ולא של אף אחד אחר מבחוץ. אמא ,אבא ,הבוס או השכנה לא צריכים להשתנות כדיי שיהיה להם טוב יותר או כדי שירגישו מוערכים ואהובים.

בילדות אנחנו תלויים בהורינו או בבוגר שאחראי עלינו, אך בחיינו הבוגרים אנחנו יכולים לגדל בוגר כזה בתוכנו עבור עצמינו- עבור הילד הפנימי שבתוכנו. אנחנו יכולים להיות עבור עצמינו ההורה המיטיב שהיינו (ועודנו) צריכים, ולתת לילד הפנימי בתוכנו את כל מה שהוא היה צריך בזמנו- מענה רגשי, אהבה, וגבולות בריאים.

התהליך מאד עוצמתי מכיוון שכשהקשר שלנו עם עצמינו עובר ריפוי ברמת השורש (אמונות הליבה)- כל תחומי החיים שהם הענפים (הסימפטומים), משתנים בהתאם.

כשהשורש בריא, בדיוק כמו אצל צמח- הענפים שלנו יכולים לצמוח, לשגשג ולפרוח. 

החיים הם מראה לעולמינו הפנימי- כל מה שמשתקף לי בחוץ, אם זה במערכות יחסים או בגוף- מנסה לעורר אותי להסתכל פנימה לקשר שלי עם עצמי.

התהליך הוא הוליסטי- אני רואה את האדם כשלם ולכן אני עוזרת לו לרפא את הגופנפש על ידי התבוננות בכל הרבדים של חייו.

ברובד הפיזי- התבוננות בתחושות פיזיות כגון: דפיקות לב, כיווץ, כאבים וכו. בעזרת כלים כמו פוקוסינג או מיינדפולנס אנו נותנים לאנרגיה מקום וביטוי וכך האנרגיה התקועה יכולה להתמיר את עצמה לאחר שקבלה הכרה ונראות. לפי חוק שימור האנרגיה, כל אנרגיה שקיימת בנו איננה יכולה להיעלם אלא רק לשנות צורה. לכן, לברוח מלחוש ולהרגיש חוסר נוחות או כאב, רק יוצר התנגדות והעצמה של האנרגיה הלא נעימה שבתוכנו. כל מה שלא נעים, כואב, או חשוך בנו זקוק לאהבה ולהכרה שלנו.

בנוסף להתבוננות על התחושות הפיזיות, אני עוברת עם המטופל על התזונה שהוא מכניס לגופו, שכן מה שאנו מזינים בו את גופינו הפיזי משפיע ישירות על מצבינו התודעתי והרגשי.

ברובד הרגשי- כמו ברובד הפיזי תחושתי, גם ברובד הרגשי אנו מאתרות במהלך הטיפול רגשות קשים שזקוקים לביטוי והכרה בעקבות מאורעות עבר והפרשנות שנתנו להם- כעס, קנאה, תסכול, חוסר אונים וכו'. אנו עוזרות לאנרגיה של הרגש לנוע בגוף על ידי התבוננות בה וביטוי שלה, בודקות מה הצורך המסתתר מתחת לרגש, ומספקות את המענה לעצמינו על ידי חזרה לאירוע הראשוני בדמיון מודרך או מדיטציות.

ברובד התודעתי מנטלי- אנו בודקים לעומק את הפרשנויות שלנו לאירועי החיים, את הסיפורים שאנו מספרים על עצמינו ועל העולם. הפרשנויות והסיפורים האלה הם אלו האחראים על העולם הרגשי ועל דפוסי התגובות שלנו, ולכן חשוב לבדוק מה הרווח והמתנות שקיבלתי בפרשנויות שלי (תמיד יש רווח- גם אם נדמה שלא) ולשחרר את הסיפור אם הוא מקטין או מכווץ אותי לסיפור מעצים ומרפא. אני התסריטאית של חיי ואני תמיד יכולה לשנות את התסריט. זה החלק בו הבוגר מגשר ומתווך לילד הפנימי הסברים ופרשנויות בריאות לאירועי העבר.

ברובד הנשמתי- אנו בודקים בפרספקטיבה גבוהה איך כל מה שעברנו הצמיח אותנו, ומה טוב ומדוייק בכל מה שאנחנו עוברים.

אנו בודקות את הבחירות הנשמתיות והשיעורים שבחרנו לעבור, חוזים שחתמנו עם אנשים בחיינו ברמה הנשמתית, והרווח והצמיחה הנשמתית שאנו מקבלות מאירועי חיינו.

הטיפול מיועד לכל אחד ואחת שרוצה לעשות שינוי אמיתי ושורשי בכל תחומי החיים, לרפא את הילד.ה הפנימי.ת שבפנים, ולגדול למימוש הפוטנציאל הגבוה ביותר.

הטיפול יכול להועיל מאוד לאנשים הרוצים לזמן לחייהם שפע בכל התחומים, ושחווים פער בין הרצוי למצוי בחייהם, וכן לאנשים החווים דכאון, חרדה, או חוסר סיפוק ומימוש בחייהם.

הטיפול מתאים לבוגרים מגיל 18 ומעלה.